Druk 3D jako innowacyjny sposób na edukację dzieci i młodzieży

W jaki sposób można zachęcić dzieci do poznania nowoczesnych technologii, które odmieniają świat? Poprzez skorzystanie z możliwości druku 3D! To innowacyjny sposób na tworzenie obiektów, które mogą znaleźć zastosowanie prawie w każdej dziedzinie życia. Model miasta, dekoracja a może zabawka stworzona według własnego projektu?

Druk 3D to nowoczesny i innowacyjny sposób na tworzenie przedmiotów, które mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Co ważne, to dzięki tej formie druku można nie tylko zminimalizować koszty związane z ich wytworzeniem, ale także szybko  zrealizować nawet skomplikowane projekty, które mogą zostać np. wykorzystane w medycynie jako prototypy protez, czy też w branży samochodowej jako modele innowacyjnego silnika. Dlatego dzięki temu, że druk 3D wyróżnia się wieloma możliwościami i zaletami, to uznawany jest za jeden z najbardziej innowacyjnych dróg rozwoju technologicznego. W związku z tym dobrym pomysłem jest zachęcenie dzieci do zdobycia wiedzy i umiejętności w zakresie korzystania z druku 3D.

Ważna wiedza i umiejętności we współczesnych czasach

Wiedza i umiejętności w zakresie projektowania i druku 3D są niezwykle istotne we współczesnych czasach. Firmy zanim wprowadzą na rynek dany produkt, to muszą stworzyć jego prototypy, pozwalające na skorygowanie błędów, lub też jego ulepszenie. W związku z tym to za pomocą narzędzi takich jak drukarki 3D możliwe jest szybkie i tańsze stworzenie różnych wersji danego przedmiotu, co pozwala na dokonanie wyboru tej najlepszej. Dlatego coraz więcej światowych firm inwestuje w rozwój druku 3D, dzięki czemu możliwe jest także przyspieszenie rozwoju technologicznego. Zatem dobrym pomysłem jest zachęcenie dzieci i młodzieży do zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie druku 3D, co może przyczynić się do zaszczepieniu w dziecku pasji do dalszego rozwoju w tym obszarze.

Druk 3D w edukacji dzieci i młodzieży

Kreatywność i twórczość to aspekty, dzięki którym proces nauki staje się dla dzieci o wiele atrakcyjniejszy, niż jest to w przypadku tradycyjnej edukacji gdy jej tematyka dotyczy nowoczesnych technologii.  Dlatego druk 3D jest doskonałym sposobem na zmotywowanie dziecka do zdobywania wiedzy i umiejętności w zakresie korzystania z tej technologii oraz zastosowania jej w różnych dziedzinach życia. Nie ma nic lepszego, niż samodzielne zaprojektowanie i stworzenie przedmiotu, który powstał przy użyciu nowoczesnych urządzeń, takich jak drukarki 3D. Dzięki temu dziecko ma możliwość przekonania się o znaczącej roli druku 3D w rozwoju technologii i wykorzystania jego zalet w realizacji pomysłów, które mogą odmienić świat.

Projekt miecza, wazonu a może model budynku?

Jak już wyżej wspomniano, druk 3D charakteryzuje się wieloma możliwościami, takimi jak szybkość  i mniejsze koszty realizacji projektu poprzez wydrukowanie go na specjalnej drukarce 3D. To urządzenie, które zostało tak skonstruowane, że pozwala na wydrukowanie przedmiotu z tworzywa sztucznego tzw. filamentu. Dzięki temu proces powstania zaprojektowanego przedmiotu jest krótszy i co ważne, można go zrealizować nawet w domu! Jednakże warto pamiętać, że w przypadku nauki obsługi drukarki 3D oraz tworzenia projektów, to warto zdecydować się na wzięcie udziału w zajęciach, które w profesjonalny sposób przekazują wiedzę i umiejętności z tego obszaru. Dzięki temu mamy pewność, że prawidłowo zaprojektowaliśmy model np. budynku, miecza z Minecrafta lub modnej dekoracji, a w czasie jego drukowania nie pojawią się niespodziewane problemy. W związku z tym, na jaką ofertę zajęć z druku 3D warto zwrócić uwagę, aby nasze dziecko wyniosło z nich jak najwięcej?

Profesjonalne zajęcia z druku 3D dla dzieci i młodzieży

Coraz częściej zaczynają pojawiać się oferty różnego rodzaju zajęć i warsztatów skierowanych do najmłodszych, których tematyka dotyczy druku 3D. Jednakże, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej propozycji, to warto bliżej zapoznać się z harmonogramem kursu, a więc zakresem materiału. W przypadku dzieci i młodzieży ważne jest, aby miały one możliwość nabycia wiedzy w sposób stopniowy i dostosowany do ich poziomu. Ponadto istotnym elementem nauki jest połączenie teorii z praktyką, dzięki czemu dziecko ma możliwość przyjęcia aktywnej postawy i zaangażowania się w proces uczenia się. A to z kolei związane jest z zaproponowaniem uczestnikom takiej tematyki, która zarówno wzbudza zainteresowanie tą technologią, jak i wyzwala kreatywność np. podczas zaprojektowania autorskiego modelu, który później zostanie wydrukowany na drukarce 3D. Dlatego przy wyborze warsztatów druku 3D dla dzieci i młodzieży warto zwrócić uwagę na to, czy nasze dziecko będzie miało możliwość osobistego eksperymentowania i doświadczania przekazywanej wiedzy w praktyce. Zaprojektowanie modelu postaci z gry? A może stworzenie takiego projektu zabawki, która posiada ruchome elementy? Takie aspekty zajęć są niezwykle ważne w zrozumieniu nowoczesnej technologii druku 3D oraz zachęca dzieci do rozwijania nowej pasji.

Dlatego, jeżeli szukacie Państwo profesjonalnych warsztatów dla dzieci i młodzieży z druku 3D, to serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą zajęć:

PolishUkrainian