Dziecko a aplikacje, czyli jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

W obecnych czasach, gdy urządzenia mobilne, takie jak smartfony na dobre zagościły w naszych domach, to korzystanie z nich stało się jedną z głównych codziennych czynności. Ponadto wiele dzieci, zarówno starszych, jak i młodszych nie wyobraża sobie dnia bez smartfona i ulubionych aplikacji, np. gier. W związku z tym jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas korzystania ze smartfona?

Dziś oprócz podstawowych funkcji, takich jak dzwonienie lub wysyłanie wiadomości użytkownicy smartfonów korzystają przede wszystkim z najróżniejszych aplikacji. To one mają za zadanie ułatwić nam codzienne życie, np. poprzez kontrolę wydatków, zarządzanie wolnym czasem, czy też zadbaniem o własny rozwój. Co ciekawe, w 2020 roku użytkownicy systemu Android pobrali ze sklepu Google Play aż 108,5 mld aplikacji, zaś obecnie sklep zawiera ponad 3 miliony aplikacji! A to z kolei oznacza, że taka ich ilość zapewnia szeroki wybór aplikacji, z którego mogą korzystać także najmłodsi użytkownicy smartfonów. Dlatego temat zadbania o bezpieczeństwo dzieci podczas korzystania z aplikacji jest niezwykle aktualny i ważny, szczególnie że wiele niebezpiecznych aplikacji skierowanych jest do najmłodszych użytkowników. Zatem jakie zagrożenia czyhają na dzieci? I jak się przed nimi bronić?

Zagrożenia podczas korzystania przez dziecko z aplikacji

Warto wiedzieć, że zgodnie z uzyskanymi wynikami Raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej z listopada 2019 r. przeważająca ilość dzieci samodzielnie instaluje aplikacje. Niestety, ale to może wiązać się z licznymi niebezpieczeństwami, takimi jak kradzież danych osobowych, lub też utratą środków finansowych. Dziecko zakładając konto poprzez aplikację np. do gry może podać zbyt poufne dane lub też umożliwić dla aplikacji korzystanie z takich funkcji smartfona, które mogą przyczynić się do obciążenia podpiętej karty kredytowej rodzica. Pobranie darmowej i niesprawdzonej aplikacji może również skutkować instalacją wirusa, którego celem jest np. przejęcie kontroli nad smartfonem i dostęp do ważnych informacji takich jak numer konta bankowego, czy też wykonywania czynności w imieniu użytkownika. Innym przykładem zagrożenia jest kontakt dziecka z nieodpowiednimi do jego wieku treściami, które mogą pojawić się podczas korzystania z aplikacji np. w formie dodatkowo niechcianych reklam. Należy mieć na uwadze to, że przeważająca liczba aplikacji w sklepie Google Play jest darmowa, a więc może stanowić to zachętę do ich pobrania. Dlatego zanim je zainstalujemy, lub też pozwolimy dziecku na ich ściągnięcie, to warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów.

Na co warto zwrócić uwagę?

Choć aplikacje kuszą kolorową grafiką, reklamowym opisem lub też pozytywnymi opiniami, to jednak zanim dziecko pobierze je i zainstaluje, to warto, aby zwróciło uwagę na pewne kwestie. Po pierwsze bardzo dobrym pomysłem jest zainstalowanie programów antywirusowych przeznaczonych na urządzenia mobilne. Dzięki temu możemy mieć pewność, że smartfon dziecka jest chroniony przed atakiem wirusów i innych złośliwych oprogramowań. Po drugie należy instalować aplikacje z wiarygodnych źródeł, więc także należy uczulić dziecko na korzystanie z kodów QR, które mogą prowadzić do niebezpiecznych aplikacji. Po trzecie zwróćmy uwagę dziecka na to, aby przed pobraniem aplikacji zapoznało się z uprawnieniami, z których musi skorzystać aplikacja, aby poprawnie funkcjonowała. Jeżeli wydaje nam się, że niektóre z nich są zbędne, to dla własnego i dziecka bezpieczeństwa lepiej takiej aplikacji nie instalować.

O czym należy jeszcze pamiętać?

Dobrym pomysłem jest zachęcenie dziecka do czytania opinii przed pobraniem aplikacji. Właściciel nie ma możliwości ich usuwania, więc może zdarzyć się, że niektóre aplikacje będą miały negatywne opinie, świadczące o tym, że np. za pomocą nich doszło do kradzieży danych osobowych. W przypadku młodszych dzieci można skorzystać także z aplikacji, których zadaniem jest sprawowanie tzw. kontroli rodzicielskiej.

 To dzięki nim można nie tylko mieć dostęp do wiedzy, z jakich aplikacji korzysta dziecko, ale także mają opcje pozwalające na wyrażenia zgody przez rodzica przed zainstalowaniem jakiejkolwiek aplikacji. Innymi przydatnymi funkcjami tego typu aplikacji jest możliwość wyboru tylko takich aplikacji, które są dostosowane do wieku dziecka. Dzięki temu dziecko może korzystać np. jedynie z aplikacji, które są dostępne w kategorii „Dla dzieci”. To miejsce, w którym zostały zgromadzone aplikacje wybrane przez nauczycieli, więc pełnią one przede wszystkim funkcję edukacyjną i rozwijającą. Co ważne, aplikacje w tym miejscu są posegregowane według kategorii wiekowych, więc oznacza to, że są dostosowane do poziomu umiejętności dziecka.

Co zrobić w przypadku zainstalowania niebezpiecznej aplikacji

Jeżeli doszło do zainstalowania niebezpiecznej aplikacji, to przede wszystkim należy ją usunąć ze smartfona. W takiej sytuacji należy jak najszybciej odinstalować aplikację, a gdy to nie pomoże, to dobrym pomysłem jest przywrócenie ustawień fabrycznych smartfona. Ponadto warto pamiętać, o pobieraniu aktualizacji zabezpieczeń i aktualizacji systemowych, dzięki czemu możemy odpowiednio zabezpieczyć smartfon przed działaniem złośliwej i niebezpiecznej aplikacji. A to z kolei może przyczynić się do uniknięcia utraty środków finansowych, kradzieży danych osobowych, czy też uszkodzenia smartfona.