Ferie zimowe – o czym należy pamiętać? Kilka ważnych rad i wskazówek

Już niedługo rozpoczynają się ferie zimowe w wybranych województwach. I choć jest dopiero początek stycznia, to jednak warto już teraz zastanowić się nad planami spędzenia przez dziecko tych wolnych dni. I, mimo że nie brakuje ofert w postaci obozów, wyjazdów lub różnego rodzaju kilkugodzinnych zajęć, to jednak podjęcie właściwej decyzji może być problematyczne. Zatem o czym należy pamiętać przy organizacji planów na ciekawe spędzenie ferii zimowych?

Ferie zimowe w postaci obozu a może półkolonii?

Jeżeli zastanawiamy się nad formą spędzenia ferii zimowych, to przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ilość czasu wolnego, jaki możemy poświęcić na organizację czasu z dziećmi. Nie każdy rodzic ma możliwość zorganizowania ferii w postaci wspólnego kilkudniowego wyjazdu, szczególnie jeżeli w tych dniach pełni obowiązki zawodowe. Poza tym także zbyt duża ilość intensywnych zajęć może dzieciom odebrać radość z wolnych chwil, które także zasługują na chwilę relaksu oraz odpoczynku. Dlatego należy najpierw zastanowić się nad formą ferii zimowych, która będzie najdogodniejsza, zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Dobrym pomysłem jest porozmawianie z pociechami na temat tego, w jaki sposób chciałyby spędzić te dni. Kilkudniowy obóz, a może jednak ferie w mieście np. w postaci półkolonii? Pamiętajmy o wyszczególnieniu zalet i wad branych pod uwagę opcji, dzięki czemu możemy spojrzeć na daną ofertę z lepszej i głębszej perspektywy. A kiedy już wspólnie zostanie uzgodniona forma ferii zimowych, to kolejną ważną do określenia kwestią jest ich tematyka.

Ferie jako połączenie aktywności fizycznej i umysłowej

Choć wybór ten powinien być podyktowany zainteresowaniami dziecka, to może warto także zaproponować pociechom taką aktywność, która stanie się początkiem nowej przygody w pogłębianiu wiedzy i umiejętności z nieznanej dotąd dyscypliny np. programowania. Może mały sportowiec zainteresuje się artystycznymi i programistycznymi zajęciami? Lub też miłośnik/miłośniczka prac plastycznych spróbuje swoich sił w sporcie? Jednakże należy pamiętać, że nic na siłę! Jeżeli dziecko sukcesywnie odmawia uczestniczenia w zajęciach o odmiennej tematyce, niż jego zainteresowania, to należy to wziąć pod uwagę. A co zrobić jeśli dziecko jest niezdecydowane i woli, aby to rodzice podjęli za niego tę decyzję? W takiej sytuacji ciekawym pomysłem jest wybór takich zajęć, które łączą ze sobą zarówno aktywność fizyczną, jak i umysłową. Dzięki temu dziecko ma możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu (a wiadomo, że ruch to zdrowie), a także rozwijając swoje umiejętności m.in. poznawcze, artystyczne, lub analityczne. Z jednej strony dziecko będzie miało zapewnioną dawkę aktywności fizycznej, zaś z drugiej może rozwinąć swoje talenty, pasje lub też nauczyć się czegoś nowego.

W związku z tym ciekawym wyjściem jest wybór np. półkolonii, w których czasie realizowane są zróżnicowane zajęcia m.in. komputerowe, takie jak warsztaty programowania Minecraft, plastyczne, sportowe, lub też techniczne. Dzięki temu dzieci mają możliwość spróbowania czegoś nowego i być może odkrycia uśpionych talentów. A co ważne, nie ma wtedy nudy!

A więc, jeżeli już uzgodniliśmy formę ferii zimowych i ich tematykę, to czas poszukać ofert, które są zgodne z ustalonymi już wspólnie kwestiami.

Oferta ofercie nie równa – najważniejsze bezpieczeństwo dzieci

Zazwyczaj już kilka miesięcy wcześniej pojawiają się pierwsze oferty zajęć realizowanych w okresie ferii zimowych. Wiele firm oraz instytucji szykuje własne propozycje spędzenia tych wolnych dni, które mają na celu wzbudzenie zainteresowania rodziców oraz ich podopiecznych. Dlatego, aby nie zgubić się w gąszczu tego typu ofert, należy pamiętać o zachowaniu kilku zasad. Po pierwsze kierujmy się opiniami, najlepiej sprawdzonymi, na temat oferty ferii zimowych i jej organizatorów. Dobro i bezpieczeństwo dziecka są najważniejsze, więc kierujmy się tym, czy nasze dziecko będzie pod odpowiednią opieką, a także, czy zapewniono zachowanie zasad bezpieczeństwa np. sanitarnego. Ważne jest także to, aby zajęcia w trakcie ferii zimowych organizowane były przez podmiot, który ma doświadczenie w tego typu działaniach, lub też realizuje inne przedsięwzięcia skierowane do dzieci i młodzieży. Dzięki temu możemy mieć pewność, że zajęcia te są dostosowane m.in. do wieku dzieci i osoby prowadzące mają doświadczenie w pracy z małymi uczestnikami.

Kolejnym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest to, czy organizatorzy zgłosili dany wypoczynek do Kuratorium Oświaty. Po dokonaniu zgłoszenia wypoczynek powinien znajdować się w specjalnej bazie, co skutkuje przesłaniem informacji o nim do kuratora oświaty. Dlaczego jest to tak ważne? Zgłoszenie wypoczynku pozwala rodzicom na dokonanie kontroli wiarygodności organizatora, lub też umożliwia zgłoszenie uwag Kuratorium, czy innym instytucjom w sytuacji, gdy zaobserwowano pewne nieprawidłowości w organizacji wypoczynku feryjnego. Poza tym zgłoszenie wypoczynku do Kuratorium Oświaty związane jest także z przesłaniem informacji o nim do różnych służb, takich jak Państwowa Straż Pożarna i Inspektor Sanitarny. Dlatego dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na to, czy dany wypoczynek zostanie zgłoszony przez organizatorów do Kuratorium Oświaty.

Małe a może większe grupy uczestników?

Zdecydowanie warto poszukać ofert, które skierowane są do mniejszych grup uczestników. Mniejsza ilość uczestników grupie pozwala przede wszystkim na zachowanie zasad bezpieczeństwa, rygoru sanitarnego i co istotne – pozwala opiekunom na zindywidualizowane podejście do dziecka. Małe grupy umożliwiają także dzieciom na pełne zaangażowanie się podczas zajęć i nawiązanie relacji rówieśniczych, opierających się na wzajemnej współpracy.

I ostatnia kwestia: dobry kontakt z organizatorem ferii zimowych

Ważny jest także dobry kontakt organizatora z rodzicami, co pozwala na otrzymanie odpowiedzi na nurtujące pytania i kwestie np. dotyczące harmonogramu półkolonii, posiłków, czy też godzin przyprowadzania i odbierania dziecka. Dobrze, aby przykładowy harmonogram został udostępniony rodzicom dużo wcześniej niż w dniu rozpoczęcia się zajęć. Dzięki temu mamy świadomość na temat tego, czego nasze dziecko może spodziewać się podczas wypoczynku. Dlatego nie bójmy się zadawać pytań, ponieważ im więcej wiemy o organizatorze i ofercie wypoczynku w czasie ferii zimowych, tym lepiej dla nas i dzieci.

Mamy nadzieję, że powyższe rady i wskazówki okażą się pomocne przy wyborze jak najlepszej oferty wypoczynku w czasie ferii zimowych. A jeżeli macie Państwo pytania na temat naszej propozycji półkolonii w czasie ferii zimowych, która jest skierowana do dzieci w wieku 7-12, to zachęcamy do kontaktu!

PolishUkrainian