Ile powinno grać moje dziecko?

Rodzice często z przerażeniem patrzą na to, ile czasu ich dzieci spędzają grając w gry komputerowe. Czy w rzeczywistości jest tak źle? Przeczytaj i dowiedz się, jak bardzo granie szkodzi dzieciom, a na ile może być twórcze? Jak zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, dla których gry komputerowe to codzienna rozrywka? I w końcu odpowiedzieć sobie na pytanie: ile powinno grać moje dziecko?

Granie w gry komputerowe jest jedną z najpopularniejszych rozrywek na świecie. Nie jest to aktywność typowo dla młodych. Czy wiecie, że przeciętny gracz na świecie ma 33 lata? Dla wielu z nas jest to naturalne, że osoba w tym wieku siadając do komputera chce się odprężyć po pracy. Jednak, gdy patrzymy na nasze dzieci zazwyczaj wolimy, aby w swoim czasie wolnym zajmowały się czymś innym
niż graniem. Niejednokrotnie pewnie zastanawialiście się czy Wasze dziecko gra dużo czy mało w stosunku do swoich rówieśników. Odpowiadając sobie na pytanie ile powinno grać moje dziecko, porównajcie czas spędzany przy tej czynności u Was w domu z raportem Common Sense (badania przeprowadzone w USA):


• Dzieci poniżej 2 lat spędzają średnio 40 minut dziennie przed ekranem (głównie TV), w badaniu nie stwierdza czasu spędzonego stricte na grach,
• Dzieci do 8 lat spędzają średnio 25 minut dziennie na graniu, jest to jednak wciąż mniej niż poświęcają na telewizję (1:40 dziennie) i nieco mniej niż na czytanie (0:29 minut dziennie),
• 66% dzieci w wieku 8 -12 spędza na graniu średnio 2 godziny dziennie,
• 56% dzieci w wieku 13-17 spędza na graniu średnio 2,5 godziny dziennie,
• chłopcy grają częściej niż dziewczynki

Zalecenia specjalistów, podkreślają że kwestią kluczową nie jest zły dobór czasu przed ekranem, a treści które wtedy dostarczamy dzieciom – badacze dostrzegają różnice między pasywnym spędzaniem czasu przed monitorem (np. oglądanie filmików), a interaktywną konsumpcją (np. graniem) czy tworzeniem treści (np. cyfrowa twórczość) lub czasem na komunikację.

Ile powinno grać moje dziecko, czyli jak dozować dzieciom czas przed ekranami?

Trudno w czasach powszechnej cyfryzacji odciąć dziecko zupełnie od ekranu, lepiej przyjąć rozsądne założenia odnoszące się do realnych praktyk w rodzinach (zalecenia za American Academy of Pediatrics i WHO). Mówią one przede wszystkim o dzieciach we wczesnej fazie rozwoju, do 5 roku życia.

Po pierwsze: w przypadku małych dzieci (poniżej 18 miesięcy) należy maksymalnie ograniczyć czas przed ekranem,
Po drugie: dla dzieci do 5 roku życia maksymalny czas dziennego obcowania z ekranem to 1 godzina. Niech to będzie czas z dobrze dobranymi przez rodzica treściami lub czas wspólny.

Ile powinno grać moje dziecko, jeśli jest nastolatkiem?

Specjaliści skłaniają do jak najwcześniejszego wprowadzenia jasnych i konsekwentnych zasad obcowania z ekranami, komputerami i technologią cyfrową. Zalecenia wskazują bardziej na to jak rodzic może zarządzać czasem przed ekranem. Wychowujesz dzieci powyżej 5 roku życia? Rozważ poniższe wskazówki

ile powinno grać moje dziecko

Wspólne granie wydaje się dla wielu rodziców wyzwaniem, jednak jest dość częstą praktyką w domach. Raport Kondycja Polskiej Branży Gier 2020 podaje, że 59% rodziców gra w gry wideo ze swoim dzieckiem. Rodzice sądzą, że wspólne granie umacnia więzi rodzinne, ma wartość edukacyjną i pozwala kontrolować treść i czas spędzany przy grze. Im starsze dziecko, tym mniej rodziców angażuje się we wspólne granie. Ciekawie przedstawia się też podział aktywności rodziców podczas wspólnych gier z dziećmi. Zdecydowana większość rodziców wybiera wspólną grę w trybie kooperacji lub rywalizacji na podzielonym ekranie niż na dwóch różnych urządzeniach
w trybie online – wg ISFE Key Facts 2019.

To daje szansę na jednoczesne obserwowanie dziecka podczas gry i rozmowę o zainteresowaniach. Ważne też, by dziecko wiedziało, że rodzic szanuje jego zainteresowania i ma czas na wspólną zabawę. Głównym powodem zakupu gry dla większości rodziców pozostaje prośba dziecka (54%), niepokojące jest jednak to, że aż 35% rodziców kupuje gry swoim dzieciom spontanicznie, bez wcześniejszego przeczytania opinii czy recenzji. O tym, jak wybierać gry dla dzieci pisaliśmy tutaj.

Ile powinno grać moje dziecko oraz jak wybrać dla dzieci rozwijające gry?

Gry, podobnie jak inne narzędzia, mogą być wykorzystane w dobry lub zły sposób. Przyjrzyjmy się jednak, co dobrego mogą wnieść gry
do naszego życia. Być może to właśnie one będą przyszłością edukacji? Wybierając wartościową rozrywkę łatwiej określić optymalny czas ekranowy dla dzieci i odpowiedzieć sobie na pytanie: ile powinno grać moje dziecko? Przecież najlepiej uczymy się poprzez zabawę!

Na rynku istnieją tysiące różnych tytułów gier. Tak samo jak w przypadku filmów i książek różnią się jakością przeżycia, które oferują. Nie wszystkie są też odpowiednie dla dzieci lub młodzieży. Często jako rodzice nie mamy czasu, wiedzy lub możliwości sprawdzenia dokładnie, w co aktualnie gra nasze dziecko. Zdarza się, że ulegamy presji zakupowej i kupujemy dziecku grę „bo rówieśnicy
w nią grają”. Może się wówczas zdarzyć, że nie jest to właściwa gra dla wieku odbiorcy.

Jedną z najbardziej popularnych, bezpiecznych i rozwijających, a zarazem edukacyjnych gier jest oczywiście Minecraft. W naszej szkole programowania dla dzieci w Siedlcach pokazujemy dzieciom i młodzieży, jak atrakcyjną rozrywkę można wykorzystać do nauki programowania.

MINECRAFT to gra w otwartym świecie, która pozwala graczom zbierać surowce, tworzyć przedmioty oraz budowle. Gracze mają nieokreślone możliwości w eksplorowaniu i kreowaniu świata gry. Świat Minecrafta zbudowany jest z sześcianów. Jest to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej rozwijających tytułów nawet dla młodszych graczy. Ta gra zawiera elementy horroru (możliwe do wyłączenia). Pamiętajmy o tym, że gra na serwerze wymaga kontroli rodzica (szczególnie jeśli dziecko gra z nieznajomymi). Minecraft pozwala na instalowanie różnorodnych dodatków tzw. modów – dzięki temu przy odrobinie zaangażowania dorosłego stanie się np. narzędziem do nauki programowania, odtwarzania budowli, eksploracji kosmosu itp. Poznaj ofertę naszej szkoły tutaj.

Dbajmy o higienę i bezpieczeństwo cyfrowe naszych dzieci, nawet jeśli wiemy już, że gry, w które są zaangażowane niosą przyszłościowe kompetencje. Zastanówmy się, jaki grafik ekranowy jest najlepszy dla dzieci biorąc pod uwagę ich wiek, potrzeby snu, obowiązki szkolne i czas spędzony ze znajomymi. Analizując przytoczone przez nas badania i wdrażając przytoczone w tym artykule wskazówki, pytanie Ile czasu powinno grać moje dziecko, nie będzie już spędzało snu z rodzicielskich powiek :)

W artykule przytoczono fragmenty opracowania Granie nauczanie. Ebooka opracowane w ramach kampanii z udziałem MindCloud, Pegi i Spidor.