Jak wybrać gry dla dzieci?

PEGI LOGO

Jak wybierać gry dla dzieci? W co gra dzisiaj młodzież? Jak to kontrolować? I czy w ogóle trzeba. Uważamy, że to naprawdę ważny, ale też wielowątkowy temat, dlatego dzisiaj tylko rozpoczynamy dyskusję o grach.

Pewnie zgodzicie się z nami, że granie w gry komputerowe to obecnie jedna z najczęstszych form spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież.

Wśród rodziców i nauczycieli gry komputerowe często mają jednak nieprzychylną opinię. Gry mogą być źródłem niepokojących zachowań czy uzależnień, natomiast często nie same gry są problemem, ale brak dopasowania odpowiednich gier do wieku i zainteresowań dziecka, a także brak umiaru Niestety. A Wy jakie macie refleksje dotyczące gier komputerowych? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzu, a tymczasem czytajcie dalej, aby dowiedzieć się, jak mądrze wybierać gry dla dzieci.

Błędne jest myślenie, że gry komputerowe to pusta, nic nie wnosząca rozrywka. Przeciwnie. Granie ma wiele krótko i długoterminowych zalet. Jednak jeśli chcemy, aby nasze dzieci wyniosły same korzyści z tej rozrywki, sami musimy nauczyć się mądrze wybierać dla nich gry. Jak to zrobić.

Pierwszą wskazówkę daje sam producent, który na opakowaniu i na stronie internetowej gry umieszcza informacje opiniujące grę według systemu PEGI. Oznakowanie PEGI jest dobrowolne, jednak na szczęście coraz więcej producentów decyduje się na wysłanie swoich gier do europejskiej klasyfikacji. Czego możemy dowiedzieć się dzięki PEGI? Przede wszystkim o sugerowanych ograniczeniach wiekowych danej gry oraz o tym, czy i w jakim wymiarze w grze prezentowane są treści przemocowe, wulgarne, erotyczne itd. W skrócie przedstawiamy to na poniższej grafice, jednak zachęcamy do zajrzenia na oficjalną stronę pegi.info/pl , aby lepiej zrozumieć kwalifikację tego systemu, który jest powszechny w niemal całej Europie.

Gry dla dzieci
Klasyfikacja gier PEGI

Jeżeli dziecko namawia do kupienia gry warto poczytać recenzje o tym produkcie. Opinie innych graczy przybliżą nam rodzaj i treść gry, ale także powiedzą coś o jakości jej wykonania. Będziemy też świadomi, w jakich grupach wiekowych czy kręgach hobbystycznych gra jest popularna.

Pewności, że podejmujemy dobrą decyzję doda rozmowa z dzieckiem i przetestowanie gry. Okażmy zainteresowanie pomysłem dziecka, obejrzyjmy wspólnie recenzję gry na YouTube lub zagrajmy w demo. Na bieżąco obserwujmy, czym dziecko fascynuje się w grze, a co je nudzi lub stwarza problemy. Konfrontując upodobania dziecka, jego charakter, potrzeby i zdolności z potencjałem danej gry będzie nam łatwiej zdecydować, czy jest to wartościowa rozrywka czy szkodliwy zabijacz czasu i zbędny wydatek.

Czy wiecie, że zainteresowanie programowaniem często rodzi się podczas pierwszych przygód w grach komputerowych. Dzieci, z natury chętne do nauki i doświadczania oraz odważne w swoich marzeniach, chcą same projektować programy i tworzyć własne gry, które są więcej niż rozrywką. Chcecie wiedzieć więcej o tym, jak wybierać gry, które bawią i uczą dla różnych grup wiekowych? A może interesuje Was, jakie kompetencje mogą rozwinąć gry komputerowe u Waszych dzieci? Chętnie zgłębimy ten temat, aby odczarować krzywdzący stereotyp dotyczący grania.

Autor
Basia Wesoła Niedzielska