fbpx

Klocki jako doskonałe połączenie edukacji i zabawy

Dlaczego od wielu pokoleń klocki, a szczególnie klocki  Lego cieszą się taką popularnością wśród małych i dużych? Ponieważ mają wiele niesamowitych zalet! To dzięki zabawie klockami można u dzieci zarówno młodszych, jak i starszych poprawić motorykę małą, rozwinąć zdolności pamięciowe i kreatywne, a także są idealne do pogłębienia umiejętności związanych z koncentracją uwagi. A co ważne – łączą ze sobą edukację i świetną zabawę!

Układanie klocków to zabawa, która łączy ze sobą pokolenia, i nieraz zarówno rodzice, jak i dzieci doskonale razem spędzają czas, układając z nich różne konstrukcje. Poza tym klocki, a szczególnie klocki typu Lego są uwielbiane na całym świecie za swoje wyjątkowe zalety. To z nich można zbudować proste i skomplikowane modele kosmicznych pojazdów, konstrukcje budowli, czy też stworzyć wymarzonego robota. Dlatego klocki uważane są za jedne z najlepszych i ponadczasowych zabawek, które wszechstronnie wpływają na rozwój dziecka.

Klocki a rozwój motoryki małej

Z racji tego, że zabawa z klockami wymaga częstego korzystania z rąk, to dzięki nim ma miejsce rozwój umiejętności motorycznych dziecka, a dokładnie motoryki małej. Umiejętności te dotyczą sprawności, szybkości oraz precyzyjności w wykonywaniu określonych czynności. W związku z tym motoryka mała obejmuje sprawność z dziecięcych rąk i palców. Zatem poprzez korzystanie ze zróżnicowanej wielkości klocków i także o różnym kształcie sprawność dziecka w tym obszarze ulega znaczniej poprawie. Co ważne dzieci podczas zabawy nimi ćwiczą również prawność „ręka-oko”, która związana jest z koordynacją wzrokowo-ruchową. To dzięki niej możliwe jest zsynchronizowanie ruchów rąk z tym, co widzi i dostrzega dziecko.

Zabawa klockami to zabawa zmysłami

Klocki także są idealnym sposobem na rozwój zmysłów u dzieci. Dziecko poprzez zabawę klockami ćwiczy najróżniejsze zmysły, szczególnie że szeroka paleta kolorów klocków, wielkości i kształtów skutecznie zachęca do układania z nich najróżniejszych konstrukcji. A to z kolei jest związane z rozwijaniem tzw. zmysłu konstrukcyjnego, dzięki któremu dziecko intuicyjne tworzy, buduje i eksperymentuje z klockami. Kolejną zaletą zabawy klockami jest pogłębienie wyobraźni przestrzennej, która wyraża się m.in. w tworzeniu w myślach prostych i złożonych układów z elementów, takich jak właśnie klocki. Dziecko budując konstrukcje z nich zaczyna zmieniać sposób postrzegania swojej budowli, jednocześnie planując kolejne sekwencje ruchów. Dzięki temu może osiągnąć postawiony przez siebie cel, jakim jest zbudowanie np. kosmicznego robota.

Klocki to kreatywność i koncentracja

Każdy, kto kiedykolwiek budował z klocków, wie że wymaga to skoncentrowania swojej uwagi przy wyborze kolejnych elementów lub też stworzenia wymarzonej konstrukcji. Z racji tego, że każda część jest ważna w tej zabawie, to dziecko uczy się koncentrować swoją uwagę na konkretnych zadaniach. W związku z tym klocki są także doskonałym sposobem na poprawienie koncentracji uwagi, szczególnie w przypadku problemów ze skupieniem uwagi. A konkretne zadania są powiązane z kreatywną i twórczą postawą. To za pomocą klocków możliwe jest stworzenie konstrukcji, powstających w wyobraźni dziecka. Smok, robot, budynek a może wyścigowy pojazd? Dzieci poprzez zabawę klockami mają możliwość urzeczywistnienia swoich pomysłów, które mogą niejednego dorosłego zaskoczyć i zachwycić.

Klocki jako doskonały sposób na relaks

Klocki także są świetnym sposobem na odstresowanie się i zrelaksowanie. Tworzenie nowych konstrukcji, również z dzieckiem, sprawia, że szczególnie osoby dorosłe  mogą na chwilę odpocząć i zapomnieć o trudach codziennego życia.  Bawiąc się z dzieckiem klockami, możemy sami poczuć się jak dzieci i powrócić do lat dzieciństwa. Co istotne, możemy także pokazać dziecku własne konstrukcje, które kiedyś budowaliśmy i jednocześnie zainspirować je do stworzenia własnych. To także pomysł na zorganizowanie rodzinnej wystawy budowli i innych konstrukcji z klocków oraz wspólnego wprowadzania modyfikacji do już stworzonych pomysłów.

Klocki + programowane = edukacja przez zabawę

Za pomocą klocków dziecko może także zdobyć wiedzę i umiejętności programistyczne. Dzieci poprzez budowanie robotów i ich zaprogramowanie mogą sprawić, że ich robot zacznie się nie tylko poruszać, ale będzie wykonywał zamierzone czynności! Dzięki temu dziecko może przekonać się, że połączenie technologii, edukacji i popularnych klocków może dać świetne efekty, jakim jest samodzielnie stworzenie zaprogramowanego robota. I choć wydaje się, że ten etap może być za trudny dla dzieci, szczególnie tych młodszych, to jednak poprzez skorzystanie z łatwych w obsłudze programów dziecko może intuicyjnie stworzyć kod programistyczny. W związku z tym, dobrym pomysłem jest zachęcenie dziecka do udziału w warsztatach programowania klocków Lego, podczas których uczestnicy mają możliwość skonstruowania robota ze specjalnych zestawów klocków i go zaprogramować pod opieką specjalistów. Co ważne, to podczas tego typu zajęć dzieci także zdobywają wiedzę na temat podzespołów elektronicznych, czy też środowiska programowania sterowników. Dzięki temu dzieci mogą rozwijać pasję, łącząc ze sobą edukację i świetną zabawkę klockami LEGO.

Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą profesjonalnych warsztatów programowania klocków LEGO Mindstorm, które są doskonałą okazją do zdobycia przez dziecko wiedzy i umiejętności programistycznych. Nasze warsztaty odbywają się raz w tygodniu i przeznaczone są dla grupy 8 dzieci. Kurs obejmuje 12 spotkań, trwających po 1.5h:

lego