Budowanie robotów LEGO Mind-storms z programowaniem graficznym to zajęcia dla dzieci od 8 do 12 lat.

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu dla grupy 8 dzieci przez 1,5h. Kurs obejmuje 12 spotkań, raz na tydzień.

lego

Harmonogram zajęć

Zajęcia 1 Wstęp do robotyki 

 Podczas tych zajęć dzieci poznają zagadnienia wprowadzające do tematu robotyki, poznają podstawowe podzespoły elektroniczne oraz środowisko programowania sterowników LEGO Mindstorm.  

Zajęcia 2 Gitara Elektryczna – Poznajemy warunki  

Podczas tych zajęć dzieci zapoznają się z tematyką instrukcji warunkowych, oraz nauczą się ich praktycznych zastosowań. Dzieci poznają także metody wytwarzania dźwięku przez podzespoły elektroniczne oraz badania odległości między obiektami za pomocą ultradźwięków. Powyższa tematyka przedstawiona będzie w przyjemny sposób podczas tworzenia z klocków LEGO własnego instrumentu – Gitary Elektrycznej. 

Zajęcia 3 No to do przodu – silniki elektryczne  

Podczas tych zajęć dzieci zapoznają się z tematyką ruchu oraz silników elektrycznych. Na zajęciach zastanowimy się nad tym w jaki sposób wprawia się w ruch roboty, oraz zrealizujemy projekty swoich własnych robotów jeżdżących. Na zajęciach dzieci będą miały okazję także zapoznania się z możliwością zastosowania pętli nieskończonych i sposób na ich przerwanie. 

Zajęcia 4 No to do przodu – ciąg dalszy  

Na tych zajęciach kontynuować będziemy tematykę ruchu robotów. Dzieci poznają alternatywne sposoby poruszania się maszyn takie jak kroczenie czy pełzanie. Poznają na nowo tematykę chodzenia i złożoność tej codziennej dla nas czynności, konstruując swoje własne maszyny kroczące. 

Zajęcia 5 Podkręcamy obroty  

Podczas zajęć dzieci stworzą własne pojazdy wyścigowe, dowiadują się przy okazji w jaki sposób poprzez konstrukcję robota mogą wpłynąć na prędkość jego poruszania i zapoznając się z takimi tematami jak tarcie czy aerodynamiką konstrukcji. Dzieci poznają także możliwości przenoszenia ruchu z silników za pomocą przekładni na zewnętrzne elementy robota.  

Zajęcia 6 W pętli zdarzeń  

Podczas tych zajęć dzieci rozszerzą wiedzę, zdobytą na poprzednich zajęć, z zakresu pętli, poznając ich nowe rodzaje i zastosowania. Dzieci na tych zajęciach będą miały okazję stworzyć roboty zdolne do przejścia labiryntu i wykonania złożonych zestawów ruchu. 

Zajęcia 7 Mózg robota  

Podczas tych zajęć dzieci zapoznają się z nowym podzespołem elektronicznym jakim jest wyświetlacz oraz poznają tematykę zmiennych. Po tych zajęciach dzieci będą wiedziały w jaki sposób przechowywane są informacje w komputerach i robotach oraz nauczą się w jaki sposób nasze roboty mogą wykonywać pewne operacje matematyczne na zebranych danych. Dzieci na zajęciach stworzą własne systemy alarmowe, zabezpieczające drzwi za pomocą kodu. 

Zajęcia 8 Mózg robota – ciąg dalszy  

Podczas zajęć dzieci rozszerzą swoją wiedzę z poprzednich zajęć, dotyczącą przechowywania przez roboty informacji, poznając tematykę tablic i ich praktycznego zastosowania. Dzieci poznają na tych zajęciach możliwości wykorzystania robotów w życiu codziennym, tworząc własne roboty mogące usprawnić wykonywanie codziennych czynności. 

Zajęcia 9 Cel…Pal  

Na tych zajęciach dzieci zrealizują projekty wyrzutni, działek i katapult, ucząc się wprawiać w ruch obiekty, nie będące częściami składowymi naszego robota, poznając przy tym w przyjemny sposób tematykę I prawa Newtona.  

Zajęcia 10 W świecie  

Podczas zajęć podsumujemy wiedzę zdobytą na poprzednich zajęciach, ucząc swoje roboty reagować na konkretne elementy świata rzeczywistego. Dzieci podczas zajęć rozwiną swoje umiejętności myślenia przestrzennego oraz planowania działań i przewidywania ich skutków jak i myślenia kreatywnego, poprzez wymyślenie i stworzenia robotów mających za zadanie ułatwienie im wykonywania codziennych obowiązków. 

Zajęcia 11 Zajęcia Projektowe cz.1  

Dzieci wykorzystując wiedzę zdobytą podczas kursu, tworzyć będą autorskie projekty końcowe będące podsumowaniem całej zdobytej wiedzy, 

Zajęcia 12 Zajęcia Projektowe cz.2  

Dzieci wykorzystując wiedzę zdobytą podczas kursu, tworzyć będą autorskie projekty końcowe będące podsumowaniem całej zdobytej wiedzy.

Ten kurs rozpocznie się, gdy zapiszesz się na listę oczekujących. Powiadomimy Ciebie kiedy nastąpi start kursu. Zostaw dane do siebie.