Moje dziecko chce zostać gwiazdą Youtube – jak go w tym wspierać?

Youtube jest to jeden z najczęściej odwiedzanych serwisów na całym świecie – dziennie użytkownicy oglądają ponad miliard godzin opublikowanych w tym miejscu filmów, jednocześnie generując miliardy wyświetleń. A co minutę na Youtube trafia ponad 500 godzin filmów, które walczą o uwagę użytkowników. Nie należy się zatem dziwić, że wiele ludzi, szczególnie młodych marzy o staniu się gwiazdą Youtube, której filmy będą rozpoznawane przez jak największe grono odbiorców.

W 2005 roku powstał Youtube, który zrewolucjonizował Internet i sprawił, że nie tylko amatorska, ale również profesjonalna twórczość filmowa przeniosła się do świata wirtualnego. Każdy może nagrany przez siebie film opublikować na Youtube, dzieląc się nim z innymi. Dzięki temu Youtube stał się popularny na całym świecie, o czym świadczą dane, dotyczące liczby odwiedzin, czy też ilości publikowanego materiału – obejrzenie wszystkich filmów na Youtube może zajęć nawet ponad 58 tys. lat! Na Youtube publikowane są różnego rodzaju filmy, od amatorskich nagrań po profesjonalne produkcje, które przynależą do poszczególnych kategorii. Dlatego każdy użytkownik może stworzyć swój film i podzielić się nim z innymi, publikując go na tym portalu. Jednakże należy zaznaczyć, że nie każdy film będzie miał szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, ponieważ nawet 20% filmów wyłączanych jest po pierwszych 10 sekundach. A te, które zdobyły popularność generują duże zarobki, które mogą nawet osiągnąć zawrotne sumy.

Youtube a dzieci – zasady bezpiecznego korzystania z Youtube’a

Jak już wspomniano, Youtube to miejsce, w którym każdy może dostęp do filmów o różnej tematyce. Dlatego rodzice często zadają sobie pytania, dotyczące bezpiecznego przez dziecko z tego portalu. Na Youtube obowiązuje zakaz publikowania treści, które zagrażający emocjonalnemu i fizycznemu dobrostanowi nieletnich. Co to znaczy? Twórcy filmów nie mogą udostępniać treści, w których pojawiają się m.in. motywy erotyczne, przemoc, czy też inne zdarzenia, które są nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy dany materiał jest oznaczy jako „przeznaczony dla dzieci”, co również weryfikowane jest przez zespół Youtube. Dlatego z serwisu mogą korzystać młodsi użytkownicy, dla których przeznaczone są filmy, nie zawierające m.in. przemocy, wulgarnych treści, czy też nastawionych na sprzedaż prezentowanych produktów.

Wysoka popularność Youtube’a wśród dzieci i młodzieży

Ze względu na to, że w serwisie publikowane są także filmy o treściach przeznaczonych dla dzieci i młodzieży, to z niego korzystają również użytkownicy z tych grup wiekowych. Według przeprowadzonych badań, dzieci w wieku 4-15 lat oglądają filmy na Youtube przez ponad 80 minut dziennie! (źródło: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dzieci-spedzaja-tyle-samo-czasu-na-tiktoku-i-youtubie). Tematyka tych treści dotyczy zróżnicowanych dziedzin: od prezentacji gier, zabawek i gadżetów, szczególnie tych elektronicznych, aż po filmy edukacyjne i muzykę. Dlatego młodzi użytkownicy chętnie korzystają z Youtube’a, oglądając te filmy, które są zgodne z ich zainteresowaniami. A to z kolei może przyczyniać się do pojawienia się u nich chęci tworzenia i publikowania własnych filmów. W takiej sytuacji zazwyczaj rodzice zaczynają zastanawiać się nad tym, w jaki sposób można wspierać dziecko w realizacji tego pomysłu.

Niezbędnik początkującej gwiazdy YT

Zanim dziecko rozpocznie swoją przygodę z tworzeniem i publikowaniem filmów na Youtube, to powinno odpowiednio się do tego przygotować. Niezbędna jest umiejętność korzystania z różnych programów przeznaczonych do obróbki video, audio i tworzenia projektów graficznych. Dzięki tym umiejętnościom dziecko będzie potrafiło nagrać i zmontować film w taki sposób, który może przykuć uwagę szerszego grona odbiorców. Co ważne, nakręcenie filmów nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ nawet przy małym budżecie można stworzyć interesujące treści filmowe o zróżnicowanej tematyce. A o czym warto jeszcze pamiętać? Oprócz stworzenia ciekawych materiałów filmowych i poddaniu ich odpowiedniej obróbce ważna jest także wiedza z zakresu m.in. bezpiecznego korzystania z Internetu, praw autorskich, czy też autoprezentacji. To dzięki niej dziecko będzie potrafiło realizować i publikować swoją twórczość filmową na serwisie Youtube z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i bez naruszania obowiązującego prawa autorskiego.

 Istotną kwestią jest odpowiednia tzw. autoprezentacja, która związana jest jednocześnie z profesjonalną, jak i swobodną postawą przed kamerą. I choć może wydawać się, że dziecko ma talent urodzonego aktora, to jednak praca przed kamerą może być wyjątkowo stresująca. A to z kolei ma negatywny wpływ na realizację pasji, jaką jest prowadzenie swojego kanału na Youtube. Dlatego dobrym pomysłem jest zachęcenie dziecka do zdobywania i pogłębiania wiedzy oraz umiejętności zarówno z zakresu korzystania z oprogramowania do montażu filmów i audio, jak i dotyczących innych obszarów, które są niezbędne w pracy twórcy filmów na Youtube m.in. autoprezentacji.

Zajęcia w MindCloud Siedlce

Samodzielnie w domu a może na kursach?

Przyszła gwiazda Youtube może zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności w domu, korzystając z porad innych youtuberów lub szukając wskazówek w Internecie, ale należy wziąć pod uwagę to, że często jest to wiedza, która może wprowadzać w błąd, lub też będzie przestarzała. Poza tym warto pamiętać, że dobrym pomysłem jest zapewnienie dziecku dostępu do profesjonalnego sprzętu i oprogramowania, które pozwalają na stworzenie wysokiej jakości filmów. Jednakże jest to związane z wysokimi kosztami, więc innym wyjściem jest skorzystanie przez dziecko ze specjalnych warsztatów, które przygotowują młodego uczestnika do prowadzenia własnego kanału Youtube. Często tego typu kursy zapewniają pracę na profesjonalnych urządzeniach i oprogramowaniu, a także wspierają rozwój kompetencji miękkich.

Ciekawą opcją są także kursy o charakterze projektowym, które polegają na stworzeniu pod okiem specjalistów przez dziecko własnych projektów filmowych, które mogą zostać przez niego opublikowane na przyszłym kanale Youtube. Dzięki temu dziecko ma od początku zapewnione profesjonalne wsparcie, zarówno sprzętowe, jak i merytoryczne. A to jest wspaniały fundament pod realizację pasji, jako twórcy filmów Youtube.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursu pt.: „Twórcy filmów Akademia YT”, który przeznaczony jest dla dzieci w wieku 9-12 lat. Z chęcią również odpowiemy na Państwa pytania!

Sprawdź ofertę!
PolishUkrainian