Moje dziecko chce zostać programistą – od czego zacząć?

Rozwój technologii i cyfryzacji sprawia, że branża związana z tworzeniem oprogramowania  przeżywa prawdziwy rozkwit. Informacje o zarobkach programistów dodatkowo sprawiają, że coraz więcej osób zaczyna szukać możliwości rozpoczęcia pracy na stanowiskach programistów, lub też rodzice coraz chętniej zachęcają swoje pociechy do rozwijania zainteresowań w kierunku programowania.

Umiejętności programistyczne stają się nie tylko domeną osób, które pracują jako programiści, ale także tych, którzy w swojej pracy korzystają z nowoczesnej technologii. Obecnie technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie i specjaliści w branży programistycznej są jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników, zaś ich zarobki potrafią przyprawić o zawrót głowy. Choć ten rynek cieszy się dużym zainteresowaniem, to jednak nie każdy ma możliwość rozpoczęcia pracy jako programista. Do najważniejszych atutów przyszłego pracownika na tym stanowisku należy wiedza i umiejętności programistyczne, które można zdobyć w różny sposób. Ale warto pamiętać, że im wcześniej zaczynamy uczyć się programowania, tym częściej mamy większe szanse na zdobycie wymarzonej pracy. Dlatego rodzice coraz chętniej decydują się na zachęceniu dzieci do nauki programowania. A w jaki sposób można to robić?

Nic na siłę, czyli jak zachęcić dziecko do programowania

Nie ma nic gorszego, niż zmuszanie dziecka do zainteresowania się programowaniem. Błędem jest również wywieranie  presji na dziecku i porównywanie go do innych dzieci, np. pociech znajomych. Każde dziecko jest inne, a to jest szczególnie widoczne w obszarze zainteresowań i zdolności. Ważne jest, aby dziecko miało możliwość wyboru i poczuło się odpowiedzialne za podjęte przez siebie decyzje. Dlatego dobrym pomysłem jest zaproponowanie dziecku takich form rozwoju, które są zgodne lub bliskie ich zainteresowaniom. Dzięki temu nie tylko nasze dziecko będzie miało możliwość rozwijania swoich pasji, ale także może spotkać rówieśników, z którymi będzie miało wspólny język.

A co w sytuacji, gdy dziecko ma szerokie zainteresowania, lub też chcemy zaproponować dziecku zajęcia w obszarach całkowicie odmiennych? W takim przypadku należy zachęcić dziecko do spróbowania wzięcia udziału np. warsztatach lub bezpłatnych lekcjach otwartych, które mogą przyczynić się  do rozbudzenia w nim ciekawości. Dzięki temu nie tylko rodzice mogą przekonać się o jakości prowadzonych zajęć, ale przede wszystkim dziecko ma możliwość podjęcia decyzji o uczestniczeniu w kolejnych zajęciach. To z kolei także ma jeszcze jedną zaletę – wzmacniamy w dziecku pewność siebie, poczucie sprawczości i wolnej woli.

Zajęcia z programowania w MindCloud Siedlce

Nauka programowania jako połączenie teorii z praktyką

Jeżeli dziecko zdecyduje się na rozwijanie zainteresowań w obszarze programowania, to dobrym pomysłem jest zachęcenie go do korzystania z wartościowych materiałów do nauki. I choć w Internecie można znaleźć ogromną dawkę wiedzy o nauce programowania, to jednak nie zawsze ona jest dostosowana do wieku, potrzeb i oczekiwań dziecka. Może okazać się, że są to jednak zbyt skomplikowane informacje, co niestety ma negatywny wpływ na zapał dziecka do nauki. Dlatego należy proponować dziecku takie źródła, jak np. książki, filmiki, ebooki, których treści uwzględniają wiek i poziom umiejętności programistycznych dzieci.  Ale niezwykle ważne jest także stworzenie dziecku takich możliwości, które pozwalają na połączenie teorii z praktyką, ponieważ nauka poprzez doświadczanie jest jednym z najlepszych sposobów zdobywania wiedzy.

Eksperymentowanie i doświadczanie w nauce programowania

Należy podkreślić, że w edukacji tzw. metody podające nie zawsze wyróżniają się wysoką efektywnością. Do tego typu metod należą m.in. wykłady, pogadanki, które zazwyczaj w przypadku dzieci wywołują w nich poczucie znudzenia i zniechęcenia. Dlatego, to poprzez doświadczanie i eksperymentowanie, a więc osobiste zaangażowanie dziecko ma możliwość zdobycia wiedzy i umiejętności np. programistycznych. Dlatego w ramach zajęć z programowania dla dzieci edukacja połączona jest z zabawą i możliwością spróbowania przez nich swoich sił. Dzięki temu mali uczestnicy mogą rozwijać swoje zainteresowania, w pełni korzystając z wiedzy i zdobytych umiejętności.

Mentoring i pomoc

W nauce programowania ważne jest także wsparcie osoby, która ma duże doświadczenie programistyczne i pedagogiczne. Dzięki temu dziecko może czuć się, że jest pod dobrą opieką, a jego potrzeby i oczekiwana są brane pod uwagę. Innym istotnym aspektem jest także to, że taka osoba służy pomocą przy rozwiązywaniu problemów programistycznych, dzięki czemu dziecko może zwrócić się do niej ze swoimi wątpliwościami. Mentor wspiera, uczy, a także zachęca dziecko do pogłębiania swoich zainteresowań i rozwijania zdolności podczas zajęć z programowania. I tu pojawia się ważna kwestia, czy dziecko powinno uczyć się w mniejszej, czy też w większej grupie rówieśników?

Nauka programowania z MindCloud Siedlce

Mniejsza czy większa grupa

Nie każde dziecko lubi i chce uczyć się w dużej grupie rówieśników z różnych względów. Często przy większej ilości osób może okazać się, że część uczestników rozrabia, rozmawia, lub bawi się, a nieliczni próbują nauczyć się programowania. Dlatego, zanim zdecydujemy się na zapisanie dziecka na zajęcia z programowania dla dzieci, to świetnym pomysłem jest zasięgnięcie informacji o liczbie uczestników w grupie. W przypadku nauki programowania sprawdza się zasada – im mniej osób, tym lepiej. Małe grupy pozwalają trenerom na zindywidualizowane podejście do dzieci oraz udzielenie im pomocy w sytuacjach, gdy mają problemy np. podczas programowania w Minecrafcie. Mniejsza ilość osób pozwala także na lepszą integrację między dziećmi oraz na kształtowanie takich umiejętności, które są związane ze współpracą grupową, rozwiązywaniem konfliktów, czy też asertywnością.

I najważniejsze: wsparcie ze strony rodziny

Jest jeszcze jedna ważna kwestia związana z rozpoczęciem i kontynuowaniem przez dziecko nauki programowania. To właściwa postawa rodziców, charakteryzująca się zrozumieniem i wspieraniem dziecka w rozwijaniu jego zainteresowań. Dziecko powinno czuć, że może podzielić się swoją pasją z najbliższymi, a także że jego potrzeby są ważne dla rodziców. Dzięki otoczeniu, które wspiera dziecko, może ono z przyjemnością czerpać wiedzę i zdobywać umiejętności programistyczne.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów programistycznych dla dzieci w różnym wieku. W naszej szkole dbamy o jak najwyższą jakość nauki programowania,  z uwzględnieniem wieku i poziomu umiejętności programistycznych dzieci.