Nauka programowania dla młodszych dzieci bez komputera, czyli co to jest i jakie ma zalety?

Nauka programowania dla dzieci cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie wśród rodziców pociech w wieku szkolnym. Jednakże naukę programowania można zacząć już wcześniej, nawet gdy dzieci dobrze nie opanowały umiejętności związanych z pisaniem i czytaniem. To tzw. programowanie na dywanie, które jak sama jego nazwa mówi, odbywa się bez komputera lub innych urządzeń multimedialnych.

Nauka programowania dla dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym może mieć miejsce bez użycia komputera. Dzięki temu naukę programowania można rozpocząć wtedy, kiedy pociecha jeszcze nie potrafi samodzielnie czytać i pisać. Tego typu zajęcia są połączeniem zabaw ruchowych i edukacyjnych, co pozwala na przekazanie wiedzy związanej z programowaniem w ciekawy oraz twórczy sposób, który nie znudzi młodsze dzieci. A na czym polega programowanie bez użycia komputera?

Nauka programowania bez komputera – czy to jest możliwe?

Jak najbardziej, że tak! Programowanie, lub kodowanie na dywanie nie wymaga użycia komputera lub innych urządzeń multimedialnych. W związku z tym jest to świetne rozwiązanie, gdy uważamy, że nasze dziecko jest za małe na korzystanie z komputera lub tabletu, lub też nie ma opanowanych umiejętności pisania i czytania. Dlatego podczas tego typu nauki programowania można skorzystać z poniższej propozycji gier i zabaw, które łączą ze sobą zarówno aktywność z edukacją, jak i dobrą zabawę.

Lista gier i zabaw, które są pomocne w nauce programowania na dywanie:

– gry w statki

– gry planszowe i karciane

– labirynty

– proste karty obrazkowe

– zagadki logiczne

Co ważne, podczas organizacji tego typu zajęć niepotrzebne są drogie i specjalistyczne przedmioty, ale doskonałe sprawdzają się rzeczy, które można znaleźć praktycznie w każdym domu. Do nich należą m.in. plastikowe kubeczki, klocki, kolorowe kartki, kredki, nakrętki od butelek, kostki do gier. Co ważne, w Internecie można znaleźć i wydrukować gotowe materiały, lub też zainspirować się do stworzenia swoich własnych np. plansz, które są dostosowane do wieku i potrzeb danego dziecka. Ponadto warto także pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Ważne wskazówki, które mogą okazać się przydatne

Pamiętajmy, aby zajęcia były dostosowane do wieku i poziomu umiejętności dziecka. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy dziecko szybko znudzi się zabawą ze względu na to, że była ona za trudna lub zbyt prosta. Ważne, aby zostały także ustalone łatwe zasady do zapamiętania, szczególnie gdy w zabawie uczestniczą młodsze dzieci! To z kolei pozwoli na szybkie ich wdrożenie w zajęcia, która mogą wielokrotnie okazać się świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Dlatego im prościej, tym lepiej – i to tyczy się także przygotowanych materiałów. W przypadku tej kwestii warto także zadbać o bezpieczeństwo dziecka więc zbyt małe lub duże, a także ciężkie przedmioty mogą być niebezpieczne. W związku z tym dobrym pomysłem jest skorzystanie z takich rzeczy, które są znane nam oraz pociechom, czyli wspomniane już wyżej np. kolorowe kubeczki lub klocki. A o czym warto jeszcze pamiętać? Przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej atmosfery, która sprzyja nauce w ramach zabawy. A więc dobrym pomysłem jest pełne zaangażowanie ze strony rodzica, polegające m.in. na wspólnym wraz z dzieckiem rozwiązywaniu zadań, układaniu zagadek, lub też wykonywaniu instrukcji.

Zalety nauki programowania bez komputera

Warto wiedzieć, że nauka programowania bez użycia komputera lub innych urządzeń multimedialnych ma wiele zalet. Po pierwsze przygotowuje młodsze dzieci do nauki programowania poprzez rozwijanie umiejętności związanych z logicznym i algorytmicznym myśleniem. To poprzez np. rysowanie drogi na podstawie instrukcji, zawierających określone kierunki wspieramy rozwój m.in. orientacji przestrzennej i podejścia algorytmicznego. Po drugie jest to także doskonała okazja do ćwiczeń koncentracji uwagi, spostrzegania, czy też interpretacji. A po trzecie, to poprzez odwoływanie się do codziennych sytuacji dzieci zaczynają dostrzegać pewną schematyczność w wykonywaniu określonych czynności np. przygotowywania herbaty, kanapki lub sałatki. W związku z tym możemy np. poprosić dziecko o stworzenie krótkich instrukcji, dotyczących zrobienia założymy herbaty. Dzięki temu dzieci mają możliwość zrozumienia pojęcia algorytmu poprzez odwoływanie się do indywidualnych doświadczeń. I także jedna z ostatnich zalet, które można długo wymieniać to możliwość wspólnego spędzania czasu, czyli wspólnego odkrywania, uczenia się, radości i satysfakcji.

A co dalej?

Jeżeli dziecko osiągnęło wiek szkolny i odczuwa chęć dalszej nauki programowania, to dobrym pomysłem jest pójście o krok dalej, czyli skorzystania z profesjonalnych zajęć programowania przeznaczonych dla dzieci. To podczas nich dziecko ma możliwość zdobycia nowych i pogłębiani już nabytych umiejętności, które są przydatne w nauce programowania. Ponadto tego typu zajęcia prowadzone są przez specjalistów, więc mamy pewność, że dziecko jest objęte odpowiednią opieką merytoryczną. A to z kolei jest istotne w przypadku zajęć z programowania dla dzieci przy użyciu komputera. Dzieci uczą się np. za pomocą Minecrafta i specjalnie przygotowanych edukacyjnych planszach, za pomocą których przekazywana jest wiedza programistyczna. Co ważne, wspierane są także umiejętności współpracy w grupie i kreatywnego rozwiązywania problemów. Zatem, gdy chcemy, aby nasze dziecko dalej rozwijało się pod względem nauki programowania, to warto rozważyć kwestię skorzystania z zajęć z programowania dla dzieci.

Zajęcia z programowania dla dzieci w MindCloud w Siedlcach