Pozytywne aspekty grania

Przybliżamy pozytywne aspekty grania i pokazujemy czego oraz w jaki sposób dzieci uczą się podczas grania. Czy wiecie, że gry nie muszą należeć do kategorii “edukacyjnych” aby pozytywnie wpływać na rozwój młodzieży? Czego dokładnie mogą uczyć gry? Lista jest długa, dzisiaj przybliżamy kilka kompetencji, które można wycisnąć z tej pozornie bezwartościowej rozrywki.

Umiejętność planowania i dążenia do realizacji celów. Nie wierzycie, że wyszukiwanie rozwiązań, negocjowanie, planowanie, kreatywność i przewidywanie konsekwencji działań to podstawowe kompetencje, jakie można wynieść z gier? Spróbujcie poobserwować lub samemu zagrać w gry RPG, jak np. kultowe już Legend of Zeida, Civilization czy baśniowe Atlantis II z mnóstwem logicznych zagadek, rozbudowaną mapą i wielowątkową fabułą. Inspiracja do poznania historii, wyszukiwania informacji i lepszego zrozumienia decyzji ekonomicznych, politycznych, społecznych. Treść niektórych gier wideo może zachęcić dzieci do czytania książek i poszukiwania informacji.

Atrakcyjna gra komputerowa może stać się platformą wiedzy, fundamentem do ważnych rozmów oraz jakościowym, dobrze spędzonym razem z dzieckiem czasem. Negocjacje, kompromisy, rola w grupie. Dzieci, które grają wspólnie w gry, w całych zespołach np. online, odkrywają swoje naturalne talenty: przywódcy, edukatora, działacza, negocjatora itd. Rozmawiają wspólnie i decydują o najlepszych taktykach, które doprowadzą je do zwycięstwa. Co trzeba zebrać, w jakim czasie, w co inwestować, co zburzyć i poświęcić. Kto wykona daną misję, a kto zajmie się logistyką. Kreowane i wzmacniane w bezpiecznym środowisku gry i przyjaciół kompetencje przekładają się na wykorzystywanie je na co dzień.

Gry, takie jak wspomniane już Civilization, Minecraft czy Age of Empires, mogą wzbudzić zainteresowanie dziecka historią świata, geografią, starożytnymi kulturami i stosunkami międzynarodowymi, zwłaszcza jeśli rodzice są wyczuleni na możliwości.

Pozytywne aspekty grania, gry, grania, aspekty grania
Pozytywne aspekty grania

Refleks, pamięć, zręczność i skupienie. W tym obszarze przeprowadzono już wiele badań, m.in. w Uniwersytecie Arkansas, a ich wyniki zostały opublikowane w magazynie Frontiers in Human Neuroscience, dedykowanym neuronauce. Naukowcy dowiedli, że nawet godzina dziennie grania w gry krótkie okresy gier wideo może zmienić aktywność mózgu i poprawić umiejętność koncentracji. Natomiast granie w gry zręcznościowe wymagające sprawnego i szybkiego operowania dłońmi np. za pomocą pada to jedna z lepszych praktyk dla przyszłych neurochirurgów!

Pamiętajmy, że Kluczem do mądrego korzystania z gier komputerowych jest zaangażowanie nas rodziców w zainteresowania dzieci i rozeznanie w świecie gier, co pomoże wybierać gry odpowiednie do wieku i zainteresowań dzieci. Nie bez znaczenia pozostaje umiar! Kontrola ilości czasu spędzanego na grach oraz pory, w których dzieci grają pomoże uniknąć zagrożeń np. przebodźcowania lub uzależnienia. Tymczasem, zainteresowanych zapraszamy do zgłębienia tematu gier i ich pozytywnego wpływu na dzieci.

Zapraszamy do naszego artykułu o Minecraft

Instalacja Minecraft Java Edition na Windows1

Autor
Basia Wesoła Niedzielska