Programowanie gier komputerowych – hobby a może przyszłościowy kierunek rozwoju?

Obecnie gry komputerowe cieszą się ogromną popularnością, zarówno wśród młodszych, jak i starszych użytkowników komputerów, konsol do gier, czy też smartfonów. Dlatego wartość globalnego rynku gier wciąż rośnie i według różnych źródeł w 2024 roku będzie wynosił ponad 200 mld USD! Zatem nauka programowania gier komputerowych może być doskonałym kierunkiem rozwoju dziecka.

Granie w gry komputerowe to jedna z najbardziej popularnych form spędzenia wolnego czasu, która ma wiele walorów, także tych edukacyjnych. Badania naukowe dowiodły, że granie w niektóre rodzaje gier komputerowych wpiera rozwój ważnych umiejętności i kompetencji, takich jak językowe lub matematyczne. Dodatkowo gry komputerowe, szczególnie należące do gier online sprzyjają nawiązywaniu relacji społecznych, a więc mogą przyczyniać się do rozwijania umiejętności w sferze społecznej. Dlatego gry komputerowe mogą stanowić doskonałe uzupełnienie dróg zdobywania i pogłębiania takich kompetencji, które są kluczowe w życiu prywatnym oraz w przyszłości w zawodowym życiu dziecka.

Gry komputerowe – rozrywka, edukacja i rozwój kluczowych kompetencji

Jak wyżej wspomniano, gry komputerowe pełnią wiele zróżnicowanych funkcji w społeczeństwie – od rozrywki aż po edukację i zdobywanie istotnych umiejętności oraz kompetencji. Zatem gry komputerowe nie są jedynie sposobem na przyjemne spędzenie wolnych chwil, ale także mogą przyczynić się do lepszego rozwoju dziecka w sferze edukacyjnej i poznawczej. Współcześnie na rynku gier komputerowych można skorzystać z ogromnej oferty tytułów gier, które polecane są dla wielu grup odbiorców. Dzięki temu możemy zdecydować się na zakup gry odpowiedniej do wieku dziecka, a więc np. nie zawierających scen przemocy lub ukierunkowanych na edukację młodego gracza. Warto również wspomnieć, że ze względu na dużą popularność gier komputerowych wartość rynku cały czas rośnie, co przyczynia się do ciągłego poszukiwania programistów gier komputerowych. A to z kolei ma wpływ na rosnące zarobki specjalistów w tej branży!

Rynek gier komputerowych jako jeden z najszybciej rozwijających się rynków

W 2021 roku liczba graczy wynosiła ponad 3 mld i wciąż rośnie. Dlatego firmy produkujące gry komputerowe i przeznaczone na zróżnicowane urządzenia mobilne usilnie szukają programistów gier komputerowych, oferując bardzo wysokie zarobki. Zatem dobrym pomysłem jest rozpoczęcie nauki programowania gier komputerowych już na etapie nauki szkolnej, dzięki czemu dzieci i młodzież mają możliwość zdobycia takiej wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne do rozwijania w branży gier komputerowych. Ponadto nauka programowania gier komputerowych uczy dziecko cierpliwości, samodyscypliny i pogłębia takie umiejętności, które mają pozytywny wpływ na jego funkcjonowanie w codziennym życiu. A w jaki sposób można uczyć się programowania gier komputerowych?

Samodzielna nauka programowania gier komputerowych a może kurs?

Samodzielna nauka programowania gier komputerowych przez dziecko obarczona jest ryzykiem pojawienia się wielu trudności, które mogą go zniechęcić do dalszej edukacji w tej dziedzinie. Dlatego dobrym pomysłem jest udział dziecka w warsztatach lub w kursie, których tematyka związana jest z programowaniem gier komputerowych. Dzięki temu dziecko już na wczesnym etapie nauki programowania gier komputerowych może uniknąć błędów, zdobyć uporządkowaną i skondensowaną wiedzę programistyczną, a także rozwijać swoje zainteresowania pod okiem doświadczonych trenerów. Należy również podkreślić, że podczas takich zajęć uczestnicy korzystają z legalnego i profesjonalnego oprogramowania, które jest niezbędne do tworzenia gier komputerowych, więc dziecko od początku posługuje się odpowiednimi narzędziami. A to z kolei ma pozytywny wpływ na edukację młodego adepta wiedzy z programowania gier komputerowych.

Lekcje pokazowe – sposób na rozpoczęcie nauki programowania gier komputerowych

Jednakże zanim zdecydujemy się na zapisanie dziecka na zajęcia, dotyczące programowania gier komputerowych, to warto wziąć udział wraz z dzieckiem w bezpłatnych lekcjach pokazowych. To doskonały sposób na przekonaniu się o jakości prowadzonych zajęć, a także o m.in. metodach realizacji materiału dydaktycznego. Podczas lekcji pokazowych dziecko może osobiście sprawdzić, czy na pewno ta tematyka wzbudzi jego zainteresowanie i czy będzie chciało uczestniczyć w kolejnych zajęciach. Co ważne, podczas bezpłatnych lekcji pokazowych rodzice mają możliwość porozmawiania ze sobą, a szczególnie z tymi rodzicami, których dzieci już uczęszczają do danej szkoły. A to również jest doskonałą okazją do wymiany spostrzeżeń i poznania bezpośrednich opinii! Istotnym elementem tego typu spotkań jest także to, że można także osobiście porozmawiać z trenerami danej firmy i omówić z nimi nurtujące nas pytania.

O czym warto jeszcze pamiętać?

Jest jeszcze jedna kwestia, zanim zdecydujemy się na zapisanie dziecka na zajęcia z programowania gier komputerowych i dotyczy ona wyboru takiej szkoły, w której lekcje prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę. Jest to ważny aspekt, ponieważ osoby, które ukończyły szkolenia trenerskie i mogą pochwalić się dyplomem (lub są w trakcie) studiów informatycznych, a także wciąż podnoszą swoje kwalifikacje w obszarze IT, mają wiedzę i odpowiednie kompetencje do przekazywania wiedzy programistycznej młodym uczestnikom. Zatem warto pamiętać o wyborze takiej szkoły, która oferuje zajęcia programistyczne prowadzone przez doświadczonych i wykształconych trenerów. Dzięki temu potencjał dziecka w zakresie m.in. programowania gier komputerowych zostanie przez nich dostrzeżony i odpowiednio wspierany.

A my z naszej strony serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w bezpłatnych lekcjach pokazowych, które będą miały miejsce już 15.05.2022. To podczas nich odbędą się zajęcia z np. programowania gier komputerowych, które przeznaczone są dla dzieci w wieku 10-14 lat.