fbpx

Programowanie mikrokontrolerów to fascynująca przygoda w świecie elektroniki

Programowanie nie dotyczy jedynie tworzenia kodu programistycznego na komputerze, ale jest także związane z elektroniką np. w postaci programowania specjalnych elementów zwanych także mikrokontrolerami. Te części są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu wielu nowoczesnych urządzeń codziennego użytku m.in. telefonów, laptopów, samochodów, czy też telewizorów, a także montowane są w innowacyjnych systemach np. opartych o rozwiązania inteligentnego domu.  Dlatego wiedza i umiejętności w zakresie programowania mikrokontrolerów są już teraz i będą nadal w przyszłości jednymi z najbardziej pożądanymi kompetencjami na rynku pracy. W związku z tym coraz więcej rodziców poszukuje dróg zainteresowania swoich dzieci tą tematyką. Zatem czym są mikrokontrolery? I od czego należy zacząć, jeżeli chcemy, aby nasza pociecha rozpoczęła programistyczną przygodę z mikrokontrolerami?

Mikrokontrolery – rewolucja w świecie technologii i elektroniki

Mikrokontrolery zrewolucjonizowały świat technologii oraz elektroniki. To komponenty elektroniczne w postaci pojedynczego układu scalonego, zawierającego w sobie poszczególne elementy, takie jak pamięć RAM, porty wejścia-wyjścia, lub też różnego rodzaju kontrolery. Ze względu na swoje możliwości mikrokontrolery znalazły zastosowanie w wielu gałęziach technologii, jako niezbędne części w wielu nowoczesnych urządzeniach np. smartfonach, laptopach, sprzęcie AGD, elektronarzędziach, czy też infrastrukturze telekomunikacyjnej. Na rynku spotykamy szeroką ofertę mikrokontrolerów, dzięki czemu jest możliwy ich odpowiedni wybór w zależności od specyfikacji danego urządzenia, a także jego sposobów wykorzystania. Co ważne, mikrokontrolery mogą zostać wykorzystane przy tworzeniu rozwiązań opartych o tzw. inteligentne rozwiązania do domu. Jednakże, aby mikrokontroler prawidłowo funkcjonował, to musi być odpowiednio zaprogramowany przez osobę, która posiada zarówno wiedzę z zakresu programowania, jak i elektroniki. A taką podstawową wiedzę i umiejętności najlepiej zdobyć podczas wykorzystania edukacyjnych zestawów do nauki programowania oraz elektroniki np. micro:bit.

Micro:bit nauka przez zabawę, czyli jak zrobić własny czujnik parkowania

Micro:bit to edukacyjne zestawy przeznaczone do nauki programowania i elektroniki. Zostały zaprojektowane przez BBC w celu użycia ich w Wielkiej Brytanii w zakresie edukacji komputerowej. Od 2016 roku trafiły do regularnej sprzedaży, dzięki czemu mogły zostać wykorzystane do nauki poza granicami Wielkiej Brytanii. A czym wyróżnia się ten zestaw? Przede wszystkim został w taki sposób zaprojektowany, że jego obsługa zachęca dzieci i młodzież do zdobywania wiedzy oraz umiejętności w zakresie programowania mikrokontrolerów oraz projektowania i tworzenia nowych rozwiązań opartych o elektronikę. Sam moduł micro:bit w postaci kompaktowej płytki jest wielkości połowy karty kredytowej i został wyposażony w procesor. Ponadto urządzenie ma wbudowane  różne czujniki np. akcelerometr, a także interfejs USB i Bluetooth. Dodatkowo na płytce umieszczono diody LED, które mogą zostać wykorzystane do wyświetlania znaków m.in. strzałek, liczb, czy też ikon. To dzięki możliwościom, jakie kryją się w tym module można zaprojektować i zaprogramować m.in. systemy oświetlenia, alarmowe, czy też czujniki parkowania, które są niezwykle przydatne w życiu codziennym. W związku z tym dzieci korzystając z micro:bit zdobywają praktyczną wiedzę w zakresie elektroniki i programowania, która może zostać pogłębiona m.in. w ramach ich uczestnictwa w profesjonalnych warsztatach programowania mikrokontrolerów.

Micro:bit

Samodzielnie a może w ramach warsztatów?

Wiedzę i umiejętności w zakresie programowania mikrokontrolerów można zdobyć samodzielnie, jednakże duże znaczenie w efektywności tej nauki jest jakość materiałów edukacyjnych. W przypadku, gdy nie są one dostosowane do wieku oraz poziomu umiejętności dziecka, to mogą one okazać się nieprzydatne lub też wprowadzające w błąd. A to z kolei może zniechęcić dziecko do zdobywania informacji o tej tematyce. Ponadto w przypadku dzieci ważne jest także wsparcie osób, które mają odpowiednie doświadczenie w zakresie programowania mikrokontrolerów. Dzięki temu dziecko może odkryć nowe możliwości, jakie zapewnia praca z micro:bit, a także otrzymać pomoc w przypadku natknięcia się na problem w realizacji danego projektu z mikrokontrolerami, np. inteligentnej lampki.  Zatem dobrym pomysłem jest udział dziecka w zajęciach warsztatowych, dotyczących programowania mikrokontrolerów, które prowadzone są przez specjalistów i osoby doświadczone w pracy z dziećmi.  

Korzyści z udziału dziecka w warsztatach z programowania mikrokontrolerów

A jakie są korzyści z uczestniczenia pociechy w tego typu przedsięwzięciach edukacyjnych? Przede wszystkim zdobycie poprzez zabawę umiejętności w zakresie programowania i elektroniki. Dzięki temu dziecko nie tylko nie znudzi w poznawaniu zestawu edukacyjnego micro:bit, ale odkryje fascynujący świat mikrokontrolerów. Ponadto to poprzez realizowane projekty w małych grupach i pod opieką ekspertów, a więc opierające się m.in. na rozwiązywaniu problemów i zagadek, wspierany jest rozwój myślenia logicznego oraz matematycznego. Nie mówiąc już o pogłębianiu więzi i relacji społecznych w zakresie współpracy grupowej! Ważne jest także pobudzanie kreatywności, które związane jest z zachęcaniem dzieci do szukania i wdrażania własnych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w codziennym życiu. W związku z tym korzyści z udziału dziecka w warsztatach programowania mikrokontrolerów są ogromne i co ważne, mogą zaprocentować w przyszłości np. w postaci wyboru przez dziecko takiej ścieżki zawodowej, która także wiąże się z dużymi zarobkami i satysfakcją z wykonywanej pracy.

Dlatego zachęcamy Państwa do zapoznania się z ofertą naszych jednosemestralnych warsztatów programowania mikrokontrolerów przeznaczonych dla dzieci w wieku 8-12 lat. A jeżeli macie Państwo dodatkowe pytania na temat tej oferty, to zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.