Zabawy, które wspierają rozwój kompetencji przydatnych w nauce programowania

Dzisiaj przychodzimy do Was z propozycjami zabaw, które wspierają rozwój kompetencji przydatnych w nauce programowania i dalszym życiu, właśnie dla dzieci najmłodszych! Czytajcie dalej i zauważcie, że skupiliśmy się na rozrywce, która rozwija wyobraźnię, logiczne myślenie, ćwiczy cierpliwość i zachęca do rozwiązywania problemów

Kto by pomyślał, że tak ważne życiowe kompetencje (a przy okazji jedne z najważniejszych cech każdego programisty) można osiągnąć poprzez zabawę? A jednak! Lista zabaw poniżej Ciekawi jesteśmy jakie są Wasze propozycje na rozwijające zabawy z małymi dziećmi?

✅POSZUKIWANIE SKARBÓW przy pomocy mapy Dzieci muszą podążać za instrukcją na mapie lub Waszym głosem, aby znaleźć swój skarb. To nic innego, jak algorytmy w praktyce! Czyli zestawie instrukcji pomagających komputerowi (w zabawie, naszemu maluchowi) wykonać określone zadanie. WSKAZÓWKA: Schowaj skarby w domu lub w ogrodzie, kiedy pozwala na to pogoda. Narysuj mapę, na której dziecko wyraźnie widzi, że musi zrobić 4 kroki prosto, dwa w lewo, przejść pod ławką, ominąć krzesło itd.

✅SEKWENCJE obrazkowe. Tutaj przydadzą się gotowe zestawy historyjek obrazkowych lub wykonane przez nas samodzielnie. Pomieszaj kolejność wydarzeń i poproś dziecko, aby obejrzało obrazki i zastanowiło się, co musiało wydarzyć się najpierw, co zaraz potem, a co na samym końcu. Małym dzieciom w wieku 3-5 lat wystarczą sekwencje z 3-4 obrazków. W tej zabawie dzieci trochę bawią się w detektywa, a trochę chcą naprawić “zepsutą” historyjkę czy opowiadanie. Jednocześnie muszą chwilę pogłówkować nad każdym elementem i ustalić, jaka kolejność wydarzeń jest logiczna.

✅PUZZLE i różne podobne układanki. Rozwiązywanie problemów jest jedną z rzeczy, w których programiści muszą być naprawdę świetni. Puzzle i łamigłówki to właśnie gotowe zestawy problemów do rozwiązania tylko, że atrakcyjne dla małego człowieka. Dzieci z małych kawałków muszą zbudować większą całość. A czy podstawą programowania nie jest podzielenie dużego projektu (obrazu) na małe kroki?

✅Najprostsza, a może i najstarsza zabawka świata, czyli KLOCKI. Tutaj dzieci, przyszli projektanci, konstruktorzy, inżynierowie, programiści i twórcy mają wielkie pole do manifestowania swojej wyobraźni. Mogą zbudować wieże, tunel, dom, labirynt. Cokolwiek, co sprawia im frajdę i przyjemność! WSKAZÓWKA: Kiedy dziecko pochwali się budowlą, zapytaj je co musisz wykonać, aby odwzorować tak wspaniałą rzecz. Niech przekaże Ci ustną instrukcję. Sprawdźcie czy będzie wystarczająco precyzyjna.

✅SORTOWANIE. Pudło małych figurek, np. zwierzaków może być świetnym, i uwierzcie kochani rodzice, dłuuuugim, atrakcyjnym źródłem aktywności dla malucha.

zabawy, wspierają, rozwój

Zapoznaj się z naszym kursem dla najmłodszych

Niech dziecko segreguje swoje zwierzątka według różnych kategorii np. ilości nóg, rozmiaru czy koloru.

Dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym uwielbiają różnego rodzaju układanie, przekładanie czy przesypywanie rzeczy do pudełeczek i pojemniczków, a umiejętność szybkiej selekcji i kategoryzowania przedmiotów jest przecież niezwykle przydatna.

WSKAZÓWKA: zabawę można urozmaicić poprzez układanie maluchom rzędów przedmiotów, spośród których jeden nie pasuje do reszty. Zadaniem dziecka jest znaleźć tę inną rzecz i wyjaśnić, czym różni się od pozostałych elementów w grupie. Ułóżcie 3-4 takie zespoły przedmiotów, w taki sposób, aby na koniec “wyrzutki” tworzyły odrębną, spójną grupę! To dopiero satysfakcjonujące odkrycie dla dziecka

Pamiętajmy, że czynności uczące zasad programowania dla małych dzieci nie muszą, a nawet nie powinny być skomplikowane. To po prostu włączanie umiejętności używanych w programowaniu do ciekawych dla dziecka aktywności.

Autor
Basia Wesoła Niedzielska

Przewiń do góry