fbpx

Czy zachęcać dziecko aby tworzyło gry komputerowe?

Nauka tworzenia gier komputerowych, to najlepsza metoda by połączyć naukę i zabawę. Gry komputerowe zmuszają dzieci do poznawania wielu aspektów związanych z działaniem mechaniki gry, programowania silnika 2D lub 3D, projektowania postaci, tworzenia grafiki, scenariusza, dźwięków i efektów specjalnych, muzyki i grafiki. Zabawa w tworzenie gier, jest najlepszym sposobem aby dziecko, zaangażowało się w naukę wielu aspektów informatyki. Efektem końcowym zawsze jest coś swojego, gotowa gra, w która można zagrać lub pochwalić się kolegom.

Zobaczmy, co piszą specjaliści z branży produkującej gry, w Polsce? Niesamowicie rozwojowa i multidyscyplinarna branża. Dzięki nie, oprócz własnego rozwoju jako programista, zacząłem bardziej analitycznie podchodzić do wszystkich wytworów kultury. Branża gier zmotywowała mnie do zapoznania się z wieloma dziełami literackimi i filmowymi. „Game dev” otworzył mnie na ludzi – z niektórymi poznanymi w różnych firmach osobami utrzymuję kontakt do dziś(…).

Autor Grzegorz Wątroba założyciel Wayward preacher, programista.

Przygoda z programowaniem najlepiej zacząć od 10 lat. W naszej szkole programowania mindCloud Siedlce, mamy kurs Game Studio i Game Studio Pro, dla dzieci od 10 do 14 lat. Na zajęciach Game Studio uczestnicy tworzą własne gry przy pomocy różnorodnych narzędzi programistycznych – od obrazkowego języka Kodu, poprzez App Inventor (gry mobile) i Game Maker (programowanie tekstowe). Na koniec kursu pod okiem trenera realizują gry według własnego pomysłu. W trakcie realizacji własnych projektów uczą się podstaw składni prezentowanych języków, operują na zmiennych, debugują i przekształcają gotowy kod.

Na zajęciach Game Studio Pro tworzymy gry w profesjonalnym środowisku Unity – jest to platforma, która pozwala na tworzenie autorskich rozbudowanych projektów w języku C#. W trakcie realizacji własnych projektów uczą się podstaw składni prezentowanego języka, operują na zmiennych, poznają metody, debugują i przekształcają gotowy kod. Na zajęciach tworzymy kilka typów gier, spotkania kończą się realizacją własnego projektów stworzonego przy wsparciu trenerów.