fbpx

Nauka czytania przy użyciu Minecraft

Twoje pięciolatki bawią się w Minecraft, wykorzystaj tę sytuację do nauki czytania metodą pełnych wyrazów. Metoda Flash kart, tak została nazwana przez amerykańskiego naukowca, który zapoczątkował metodę w pracy z dziećmi.

Minecraft uczy między innymi gospodarowania czasem oraz planowania. Już pierwszego dnia trzeba zbudować sobie schronienie, aby przeczekać noc w świecie Minecraft. Aby to zrobić należy posługiwać się obrazkami. Przydaje się umiejętność czytania podpisów pod narzędziami w ekwipunku, takimi jak: kilof, łopata, kamień, drewno, deski itd.

Twoim zadaniem jako rodzica jest utworzenie Flash kart, czyli karteczek z nadrukowanymi słowami, zaczerpniętymi z Minecraft. Nadrukowanie ich podobną czcionką jaka to pojawia się w grze i pokazywanie ich losowo dziecko. Tak, aby zapamiętało wyrazy, ale dodatkowo głośno czytało. „Powrót do gry”, „Nowa gra”, „Odrodzenie”, to przykłady wyrazów, które pojawiają się na klawiszach na ekranie w czasie zabawy. Kiedy dziecko opanuje słowa, nauczy się czytania pełnymi wyrazami oraz nauczy się zabawy w Minecraft. Zbuduje schronienie, stół rzemieślniczy, piec, skrzynię. Zamknie drzwiami wejście do groty – zamiast zasypywać ziemią. Fabuła gry będzie podpowiadać rodzicom, jakie słowa należy nadrukować na karteczkach Flash.

Wykonanie Flash kart, jest łatwe, otwieramy edytor tekstu, wpisujemy 4 wyrazy po każdym wciskamy klawisz ENTER. Potem powiększamy rozmiar czcionki tak by wyrazy wypełniły całą stronę A4 i rozcinamy na paseczki.

Jakie wyrazy wyrazy wybrać? Należy obserwować dziecko jakie przedmioty wybiera w Minecraft lub użyć wyszukiwania w Internecie, wpisujemy „Minecraft Wiki Polska fandom”. Po wejściu na stronę, klikamy w menu górnym Minecraft (3 pozycja od lewej) i wybieramy „Przedmioty”. Tutaj znajdziemy listę przedmiotów, która może posłużyć jako inspiracja do drukowania kart.

Typy przedmiotów

  • Materiały – najczęściej wydobywane z bloków, mogą służyć m.in. jako budulec narzędzi i broni.
  • Jedzenie – przedmioty regenerujące punkty głodu; do wersji Beta 1.8 regenerowały punkty życia.
  • Narzędzia – pozwalają na szybsze wydobywanie bloków, do orientacji w terenie lub pozyskiwania pożywienia.
  • Broń – przedmioty służące do walki.
  • Mikstury – nadają pozytywne lub negatywne efekty graczom i mobom.
  • Zbroja – broń częściowo chroniąca przed obrażeniami. Może być zakładana przez moby i graczy.
  • Środki transportu – pojazdy zwiększające prędkość podróżowania, np: łódki czy wagoniki.
  • Płyty muzyczne – dyski, które można odtworzyć w szafie grającej.
  • Dekoracje – przedmioty służące jako ozdoby.
  • Dostępne jedynie za pomocą komend – m.in. niestandardowa głowa gracza i wagonik z blokiem poleceń.
  • Jaja przyzywające – jaja przywołujące wybranego moba

Tomasz Kalinowski

mindCloud Siedlce