fbpx

Zalety gier planszowych a rozwój dziecka

Mimo rozwoju technologii gry planszowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób w różnym wieku. Choć wydaje się, że to gry komputerowe zdobyły serca graczy, to jednak gry planszowe dalej są uwielbiane  zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, i co ważne – łączą ze sobą pokolenia.

Przy grach planszowych chętnie spotykają się młodsi, jak i starsi gracze, szczególnie że  ten rodzaj gier jest nie tylko doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale także przyczynia się do rozwoju wielu ważnych umiejętności. Obecnie szeroki wybór gier planszowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wyróżniają się one zróżnicowanym stopniem trudności, fabułą, czasem trwania rozgrywki czy też ilością graczy. Należy również podkreślić, że gry planszowe przyczyniają się do zdobywania kompetencji, które są istotne w nauce programowania, a także to, że przy grach planszowych można spędzić wiele godzin, odpoczywając od komputera i innych urządzeń mobilnych.

Szeroki wybór gier planszowych

Gry planszowe można podzielić na wiele różnych kategorii w zależności od charakterystycznych cech, np. ich tematyki lub typu rozgrywki. Dlatego kategoryzuje się gry planszowe na m.in. strategiczne, przygodowe, familijne, słowne, czy też ekonomiczne. Gry planszowe mogą również należeć jednocześnie do kilku kategorii, dzięki czemu możemy zdecydować się na wybór np. gry przygodowej i familijnej. Dlatego warto przy wyborze gry planszowej uwzględnić obszar zainteresowań graczy, ich ilość oraz wiek. Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ umożliwia podjęcie decyzji o zakupie takiej gry, która nie jest ani zbyt trudna, ani zbyt prosta dla uczestników rozgrywki.

Gry planszowe a czas trwania rozgrywki

Należy także pamiętać, że obecne tytuły gier planszowych oferują zróżnicowany czas trwania rozgrywki. Dlatego gracze mogą zdecydować się na gry, które mogą trwać bardzo krótko, ale także na takie, przy których należy spędzić długie godziny, a nawet dni. Dlatego w przypadku młodszych dzieci warto wybrać takie gry planszowe, których czas trwania nie jest zbyt długi. Dzięki temu unikniemy sytuacji, że dziecko znudzi się i zrezygnuje z udziału w dalszej części gry.

Zalety gier planszowych

Gry planszowe zazwyczaj wymagają udziału kilku osób, dzięki czemu możliwe jest nawiązanie interakcji, opierającej się na np. współpracy między graczami. Wspólne przeżywanie przygód sprzyja nawiązywaniu przyjaźni oraz rozwijaniu umiejętności związanych z budowaniem relacji społecznych, np. rozwiązywaniem konfliktów. Inną ważną zaletą gier planszowych jest to, że w ich przypadku korzystamy z wyobraźni, która pozwala przenieść się m.in. do fantastycznych światów pełnych magicznych stworzeń. A to z kolei pozytywnie oddziałuje na rozwój kreatywności i twórczego myślenia.

Co ważne, granie w gry planszowe np. fabularne, sprzyja pogłębieniu umiejętności związanych z logicznym i analitycznym myśleniem. A dlaczego? Fabularne gry planszowe, takie jak Dungeons & Dragons wyróżniają się tym, że decyzje podejmowane przez graczy mają wpływ na losy ich bohaterów. Dlatego ważne jest to, aby gracze kierowali się logicznym myśleniem, które pozwoli im na osiągnięcie celu gry.

Warsztaty bez komputera w MindCloud Siedlce – gry planszowe

Nauka programowania i gry planszowe

Gry planszowe, zwłaszcza te fabularne są idealnym sposobem na rozwijanie tych umiejętności, które są przydatne w nauce programowania np. już wspomnianego logicznego i analitycznego myślenia. Grając w gry planszowe, dzieci przekonują się, że realizowane przez nich kroki mają wpływ na losy ich bohatera, więc zaczynają analizować i przewidywać skutki podejmowanych przez nich decyzji. Dodatkowo w nauce programowania niezwykle ważne  jest szukanie najlepszych rozwiązań danego problemu, a gry planszowe w doskonały sposób rozwijają te umiejętności. Podczas gry nie ma miejsca na przypadkowe działania i wdrażanie rozwiązań, które nie były dokładnie przemyślane. Dlatego gry planszowe również są szczególnie polecane dzieciom, które mają problemy z koncentracją uwagi.

W przypadku nauki programowania ważne jest także to, aby dziecko miało poczucie wzięcia odpowiedzialności za swoje działania. Napisanie błędnego kodu programistycznego wymaga podjęcia takich działań, których celem jest usunięcie błędów. A to z kolei wymaga poczucia odpowiedzialności za jakość stworzonego kodu programistycznego. Gry planszowe pozytywnie oddziałują na kształtowanie się tego rodzaju postaw, dzięki czemu dziecko czuje się odpowiedzialne za podejmowane decyzje i działania.  

W domu, w kawiarniach, w bibliotece a może na warsztatach?

A gdzie można zachęcić dziecko do grania w gry planszowe? Jest wiele miejsc ku temu przeznaczonych i nie musi to być domowa przestrzeń. Owszem, w domu można jak najbardziej grać w gry planszowe z dzieckiem, ale w przypadku starszych dzieci ważny jest także kontakt z rówieśnikami. Dlatego dobrym pomysłem jest poszukanie miejsc, w których to dzieci mogą pograć z innymi graczami w gry planszowe np. w specjalnych kawiarniach lub klubach, w lokalnej bibliotece lub też podczas warsztatów. Takie wydarzenia są świetną okazją do zaszczepienia w dziecku miłości do gier planszowych oraz spotkania się z rówieśnikami i poznania nowych znajomych.

W związku z tym zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą warsztatów bez komputera, opierających się na grze planszowej Dungeons & Dragons, które dedykowane są dla dzieci w wieku 9-14 lat. To aż 3 dni świetnej zabawy w gronie rówieśników, wcielających się w rolę bohaterów walczących ze złym Czarnoksiężnikiem.